انقلاب اسلامی نگرشی نوین به آثار و مباحث مهدوی ارائه داد
61 بازدید
موضوع: امامت و مهدویت
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0

انقلاب اسلامي نگرشي نوين به آثار و مباحث مهدوي ارائه دادحجت الاسلام فواديان بااشاره به ارتقاي موضوعي پردازش به مباحث مرتبط با مهدويت پس از انقلاب اسلامي، گفت: انقلاب اسلامي نگرشي نوين به آثار و مباحث مهدوي ارائه داد.

حجت الاسلام محمدرضا فواديان، نويسنده و پژوهشگر حوزه مهدويت درباره مسائل موجود در حوزه كتاب هاي مهدوي اعم از موارد محتوايي موضوعي، نشر و ميزان پردازش تاليفي به مسئله مهدويت در سطح كارهاي پژوهشي به خبرنگار شبستان گفت: عرصه مهدويت نسبت به چاپ مطالب مرتبط با حوزه خويش، رنج مي برد چون مباحثي كه ارائه مي شود، تكراري و غيرمفيد ارائه مي شود.

وي افزود: آنچه در اين حوزه مغفول مانده است، "كتاب شناختي" و تاثير و تاثر آثار مهدوي از زمان و مكان است. به اين معنا كه براي مثال تا قبل از وقوع انقلاب اسلامي، موضوع مهدويت در ميان آثار پژوهشگران مشهود بود اما سمت و سويي متفاوت به نسبت آنچه بعد از انقلاب ارائه شد، داشت.


حجت الاسلام فواديان تصريح كرد: معارفي كه قبل از انقلاب اسلامي در حوزه مهدويت در قالب كتاب هايي مرتبط با موضوع بدان مي پرداختند، بيشتر رويكردش به اين مسئله بود كه امام زمان(عج) روزي مي آيد و كاخ ستمگران را ويران و عدالت را به همه ارزاني مي كند. پس بايد صبور باشيد و در برابر ظلم ظالمان دست به قيام بزنيد كه اين رويكرد با وقوع انقلاب شكلي نوين و ارتقا يافته پيدا كرد.

اين نويسنده افزود: اساسا ديدگاه امام راحل نسبت به مسئله انتظار متفاوت بود، مثلا دكتر شريعتي بر اين عقيده بود كه "انتظار مكتب اعتراض" است ، ولي در اين ميان امام خميني(ره) مقوله انتظار را مكتبي پويا مي دانست و منفعل بودن و صرف اينكه برخي در خانه بنشينند و دعا كنند تا حضرت ظهور كند را امري بيهوده مي خواند و معتقد بود، فرد منتظر بايد اهل عمل باشد، چراكه انتظار از افضل الاعمال است.

وي بااشاره به رويكرد انقلاب اسلامي گفت: انقلاب اسلامي خود را زمينه ساز حكومت امام زمان(عج) مي دانست در نتيجه مباحث مهدوي به شيوه اي كاملا متفاوت و شايسته ارائه و مواردي چون "ولايت فقيه" در مباحث مهدويت به نحوي درخور مطرح شد.


نويسنده كتاب "كرانه كرامت" ادامه داد: تاليفات مهدوي همچنين با توجه به گسترش علوم، رويكردي ميان رشته اي يافته و كتب متعددي پيرامون موضوعاتي همچون مهدويت و جامعه شناسي، مهدويت، علوم سياسي و ... مطرح شد كه بسيار قابل اعتنا بود و درحال حاضر نيز به تازگي بحثي مطرح شده است كه قبل از انقلاب اسلامي نبود و آن "دكترين مهدويت" است كه اين مسئله بر اين عقيده استوار است كه آموزه مهدويت قابليتي راهبردي براي جهان را داراست.

حجت الاسلام فواديان افزود: پس از وقوع انقلاب اسلامي يك سري مطالب جديد در حوزه مهدويت عنوان شد و اين رشد چشمگير آثار مهدوي بعد از انقلاب اسلامي قابل توجه است اما حوزه مهدويت بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، يك سري مطالب جديد به خود ديد كه رشد چشمگيري به نسبت دوره گذشته داشت اما نبايد اين نكته را نيز از نظر دور نگاه داشت كه نشريات اندكي فعاليت مي كنند و آن اندازه كه به برخي انديشمندان جهاني پرداخته شده است، به موضوعات متنوع مهدويت اعتنايي در خور نداشته ايم.

وي خاطرنشان كرد: شايد در حوزه مهدويت كتاب هاي زيادي نگارش شده باشند اما از آن جايي كه نيازسنجي صورت نگرفته است، كتاب هاي محدودي به چاپ چندم رسيده اند.

منبع: شبستان

آدرس اینترنتی