مهىویت ورمضان
48 بازدید
موضوع: امامت و مهدویت
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0

- | المنجی – Almonji | - http://www.almonji.ir -

استفاده از ظرفیت های تبلیغی رمضان برای نشر معارف مهدوی

ارسال شده در تاريخ مرداد ۱۰, ۱۳۹۰ ساعت ۶:۰۵ ب.ظ| مسير مطلب: اجتماعی,اخبار,داخلی

حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا فوادیان، با ذکر اهمیت مخاطب شناسی در مدیریت پیام، گفت: امروزه نقش زمان و مکان در مخاطب شناسی و در مدیریت پیام از جایگاه مناسبی برخوردار است.

وی افزود: به عنوان مثال زمانی که مخاطب ما طیفی از دانش آموزان است، نوع بیان مطالب، با در نظر گرفتن سن و شناخت آنان از پیرامون خود تنظیم می شود و یک استاد مجرب، سعی می کند مفاهیم را در محدوده اطلاعات مخاطبان خود ارایه کند.

پژوهشگر حوزه مهدویت با بیان اهمیت مساله زمان در تبلیغ معارف دین، اظهارداشت: زمان، از جمله عناصر حیاتی در موفقیت در تبلیغ، نشر و گسترش معارف دینی است.

وی افزود: هم اکنون که در آستانه ماه مبارک رمضان و وجود روایات متعدد برای حضور در مساجد، زمان مناسبی برای تبلیغ معارف دین است زیرا عنصر زمان که در یک ماه خاص متجلی شده است، این عرصه را به مبلغان می دهد که بتوانند به تبلیغ معارف دین بپردازند.

فوادیان، در خصوص اهمیت مکان، در تبلیغ گفت: به طور قطع شیوه و نوع تبلیغ در مساجد، تالارها، همایش ها و مکان های اجتماعی، متفاوت است و یک مبلغ موفق، می داند چگونه در هر مکان، شیوه تبلیغی خود را تنظیم کند.

وی یادآورشد: در ماه مبارک رمضان بسیاری از مبلغان به بهانه اینکه در بهار قرآن به سر می بریم، سعی می کنند سخنان خود را با تفسیر قرآن آغاز می کنند؛ در حالی که تبلیغ در این ماه نیز احکام خاصی دارد از جمله این که هر مبلغ در تبلیغ در این ماه نیازمند فاکتورهایی چون اخلاق مداری، تاکید بر مساله معاد و خداوند و نصیحت جوانان است.

این کارشناس تبلیغی اظهارداشت: ماه مبارک رمضان، یک بستر و ظرفیت خاص برای بسط و گسترش فرهنگ مهدویت است.

وی گفت: یکی از فعالیت هایی که می تواند در چارچوب فعالیت های اصلی مبلغان در ماه مبارک رمضان قرار بگیرد، فعالیت مبلغان در جهت بیان معارف مهدویت است که در این رابطه می توان با بیان تفسیر آیات و روایات مربوط به انتظار و مهدویت، به نشر این معارف بپردازیم.

فوادیان، خاطرنشان کرد: بیان آیاتی که تاویل آنها به حضرت حجت(عج) بر می گردد، بیان رابطه مهدویت با نمادهای قرآنی، بیان برخی تک نگاره های مفید در این خصوص و بررسی رابطه امام مهدی(عج) و سنت های الهی بر اساس قرآن از جمله راه کارهای موثری است که مبلغان می توانند در این ماه برای گسترش و نشر معارف مهدویت، از آنها استفاده کنند.

وی گفت: یکی از نکاتی که مبلغان در ماه مبارک رمضان باید به آن توجه کنند، توجه به مناسبت های مرتبط این ماه با مساله امامت و مساله مهدویت است.

فوادیان ادامه داد: هفدهم ماه مبارک